Otázky & odpovědi

K čemu je prkno dobré?

Houpací prkno má velké množství využití. Děti ho používají v první řadě k různým stylům houpání ve stoje, v sedě, v předklonu. Rádi na něm cvičí rovnováhu, přelézají, podlézají i klouzají se všemi směry. Staví z něj domeček, most, hrad i tunel. Fyzioterapeuté ho používají ke kompenzačním cvičením po úrazech i k rehabilitaci. Učitelé využívají v hodinách TV k překážkovým dráhám i cvičením pro zpevnění posílení a protažení hlubokého svalstva. Větší děti na něm rády i lenoší, čtou knížky, nebo jen tak leží a občas se zhoupnou. V domácnosti slouží jako originální designový doplněk stupátko v kuchyni, stoleček i židlička. Milovníci přírody si ho rádi berou ven odkud pochází a kde je mu také dobře, když svítí sluníčko. Prkno s otvory pověsí na strom a houpou se až do nebes. Houpání má blahodárný efekt na rozvíjení mozkových hemisfér, koordinace, stability i rytmičnosti a s tím spojených jazykových dovedností.

V čem tkví kouzlo houpacího prkna?

Kouzlo této houpačky je v jednoduchosti a multifunkčnosti. Nelze k němu přiložit "Návod k použití", protože ten se tvoří během každé hry či cvičení.  HODNOTA HRAČKY NENÍ V TOM, CO SAMA DĚLÁ, ALE V TOM, CO S NÍ MŮŽOU DĚLAT DĚTI.

Kde se houpací prkno vzalo?

Takto tvarovaná houpací prkna vzešla z prostředí Waldorfských a Montessori škol v USA. V Čechách podobné prkno před několika lety prodávala Ikea pod značkou Vagga. Dnes ho nabízí různé firmy po celé Evropě.

Pro jak staré děti je prkno vhodné?

Naše prkno je vhodné od narození až po dospělost a to díky doplňkům, které nikde jinde neseženete. Pro malá miminka prodáváme hnízdečko, kde se jim bude příjemně spinkat a když se vzbudí a budou kopat nožičkami, brzy se naučí samy houpat. V té chvíli, kdy začíná dítě lézt, používá prkno jako oporu.

Malé děti zároveň prkno rády podlézají.

Když se naučí dítě stát, stále hledá rovnováhu a houpací prkno mu pomáhá rozvíjet tuto schopnost. Při roznožení nožiček sníží těžiště a usnadní se mu houpání i chůze. Už od malinka učíme děti, aby nedávaly prstíky pod prkno a neskříply si je tam. Prkno jsme navrhli tak, aby bylo vhodné i pro nejmenší děti, má menší sklon, a tak dětem nožičky nekloužou k sobě.

Větší děti se na prknu kloužou, přelézají, houpou a rozvíjí svoji fantazii při hledání dalších způsobů využití. 

Pro školáky a starší děti Houpee nabízí variantu létacího setu. S prknem se dostanou do oblak a naučí se surfovat. Létání na prkně je opravdu zážitek který oceňují i mnozí dospělí. Věříme, že prkno je dárek na celý život, poroste s dítětem od narození až k dospělosti.

Už při vývoji naše prkno testovaly děti od několika týdnů až do 18 let a vybrali jsme takové prohnutí, aby všem tvar Houpee vyhovoval.

Jaké parametry má Houpee prkno?

Šířka prkna je 30 cm. Vzduchem je dlouhé 87 cm a vysoké 18 cm. Tloušťka desky je 16 mm. Váha je 3,3 kg.

Lak, olej nebo bez nátěru?

V naší nabídce naleznete prkno bez povrchové úpravy, olejované nebo lakované.

Prkno bez povrchové úpravy nabízíme zákazníkům, kteří si ho chtějí natřít sami - ať už nějak kreativně a nebo jen proto, že mají doma zbytek oleje/laku. Při používání bez nátěru se prkno rychle ušpiní a těžko to půjde vyčistit jinak než přebroušením...

Olejový nátěr ocení všichni, kdo mají rádi blízký kontakt s přírodou. Olej neobsahuje ani rozpouštědla ani vodu, ale skládá se výhradně z přírodních olejů, pryskyřic a vosků (carnabový vosk, borovicová pryskyřice, lněný olej / směs dřevního oleje). Díky oleji kresba dřeva pěkně vynikne a dá prknu sametový (medový, trochu tmavší) vzhled. Nedoporučujeme tento povrch čistit saponáty.

Lak používáme matný tvrdý polyuretanový - vhodný na výrobky a hračky pro děti do 3 let, splňuje ČSN EN 71-9. Prkno si zachová svou identickou barvu  a je mechanicky i chemicky odolnější. Můžete jej ošetřovat běžnými čistícími prostředky. Zvlášť dobrá volba je to pro venkovní použití – zamezuje žloutnutí (UV odolný) a povětrnostním vlivům. Berte, prosím, v úvahu, že je lakovaná povrchová úprava kluzčí než olejovaná.

Jaké parametry si při výběru pohlídat?

Na trhu jsou prkna, která mají příliš velké prohnutí. Je to dobré při podlézání, ale pozor, dětem z nich mohou klouzat nožičky k sobě, což velmi znesnadňuje houpání, nebo je nutí stát na hranách. Navíc při otočení na skluzavku a podepření schodem může být dopad na podložku opravdu tvrdý. Radius prkna jsme nějakou dobu hledali, abychom nalezli optimální zakřivení pro úplně malé děti, tak i pro velké školáky.

Pozor na ostré hrany, pomůcky pro děti, by měly mít všechny hrany zakulacené.

Důležitá je také nosnost a váha. Na kvalitním prkně se pohoupou bez problémů dva dospělí lidé. Váha prkna by měla být taková, aby ho dítě bez obtíží mohlo zvednout otočit a manipulovat s ním. Co to pomůže, že prkno unese třeba 500 kg, když s ním děti bojují, aby ho přemístily a nebo naopak je lehké, ale s maminkou se nepohoupou, protože se pod ní narovná a maminka bude z prkna mít akorát mindrák? Ideální je tedy najít kompromis mezi váhou a nosností a máme za to, že tento ideál se nám podařilo najít. :)

K čemu jsou dobré otvory v prkně?

Jsme jediní výrobci, kteří nabízí do prkna vyvrtat otvory a tak využít prkno i k zavěšení. A nejen k tomu! K zavěšení slouží tzv. létací set.

Díky němu vytvoříte zajímavou houpačku, kterou dokáží využít i malé děti, ale velmi si ji oblíbily hlavně starší děti, jak lze vidět na videu u produktu létacího setu.
Do otvorů je možné koupit krytky, aby se zamezilo nebezpečí skřípnutí dětských prstíků.
Létací set se také dá využít pro houpačky Donebee nebo Vlaštovku.
Novinkou roku 2019 je hrazdička Lalabaj, kterou díky otvorům upevníte na prkno během několika vteřin.

 

Zpět do obchodu